Projekty Urząd Marszałkowski

2020

„O ekologii na scenie”

Wartość całkowita projektu: 11200 zł

Kwota otrzymanego dofinansowania z budżetu Województwa Lubuskiego: 9000 zł

Zadanie dofinansowane w ramach Lubuskich Obywatelskich Inicjatyw Młodzieżowych

O projekcie

Zadanie polegało na realizacji warsztatów teatralnych, których główną tematyką była ekologia. Przenieśliśmy ten ważny temat, jakim jest dbanie o środowisko na deski teatru, bowiem jest to dziedzina sztuki, która trafia do młodzieży. W dzisiejszych czasach ulotki, materiały informacyjne pozostawiają w młodych ludziach bardzo mały ślad. Kolejne akcje informacyjne nie przynoszą spodziewanych efektów. Teatr natomiast jest miejscem, gdzie młodzież może „dotknąć” problemu. Stąd pomysł, aby ze sceny mówić ważnym głosem o temacie ekologii. W dużej mierze był to spektakl, przygotowany przez młodzież ze Studia Teatralnego. Wyszliśmy z założenia, że nikt lepiej nie przedstawi tematu jak grupa docelowa. Młodzież na warsztatach teatralnych, których głównym tematem była ekologia, dbanie o środowisko, pracowała nad scenariuszem, szykowała ekologiczne kostiumy i tworzyła  muzykę i scenografię do sztuki. Z uwagi na obostrzenia spektakl został nagrany, a następnie jego premiera odbyła się on-line, wykorzystując promocyjne kanały stowarzyszenia.

O ekologii na scenie – Studio Teatralne dla Dzieci i Młodzieży (studio-teatralne.pl)

2022

„Wolność, równość, tolerancja – spektakl o prawach człowieka”

wartość projektu: 6500 zł

kwota dofinansowania: 5000 zł

Zadanie dofinansowane w ramach Lubuskich Obywatelskich Inicjatyw Młodzieżowych

Inspiracją do scenariusza są problemy gorzowskiej młodzieży. Zapytaliśmy, z czym muszą się borykać każdego dnia? Wypisali problemy swoje, bądź rówieśników oraz takie, których bezpośrednio nie doświadczają, ale widzą w swoim otoczeniu. Okazało się, że jest ich bardzo dużo. Wybraliśmy kilka przewodnich problemów, żeby zwrócić uwagę na dzieci i młodzież i to, w jaki sposób można im pomóc.

W spektaklu nie ma głównego bohatera. Jest kilka postaci, każda z nich ma swój, inny problem, każda na swój sposób woła o pomoc. W treści znajdziemy osobę na pozór idealną, ma wszystko, co chce, ma przede wszystkim pieniądze, jednak nikt nie wie, że potrzebuje ona kontaktu z matką i ma zaburzenia żywieniowe. Jest również jej biedna koleżanka, mama pracuje na kilku etatach, żeby wyżywić dzieci. Ona jednak udaje bogatą, żeby uzyskać akceptację swoich rówieśników.

W spektaklu poruszyliśmy również bardzo popularny ostatnio wątek – uzależnienia od telefonu.

Spektakl jest grany przez młodzież, o młodzieży i dla młodzieży. Nikt tak jak dana grupa wiekowa, nie będzie w stanie opowiedzieć o tym, czego doświadczają i z czym się muszą borykać, jakim wyzwaniom sprostać.

Spektakl jest również lekcją i przestrogą dla rodziców, którzy zbyt mało poświęcają czasu swoim dzieciom, którzy nie widzą lub nie chcą widzieć pewnych problemów, zachowań.

Całość ma za zadanie zwrócić uwagę na problemy, które nas otaczają, a w szczególności dotyczą młodych ludzi, ma ostrzec przed możliwymi konsekwencjami, ma pokazać wołanie o pomoc, które często nie jest słyszalne, ma nas uwrażliwić na potrzeby młodzieży i pomóc zrozumieć ich sposób postępowania. Ma również pokazać młodzieży, że mogą być tym, kim chcą, że ich zdanie się liczy, że powinni być akceptowani tacy, jacy są.

Spektakl realizowany jest w ramach Lubuskich Obywatelskich Inicjatyw Młodzieżowych województwa lubuskiego/Działania promocyjne wpływające na aktywizację młodzieży do realizacji zadań
publicznych.

Widownią podczas spektakli byli uczniowie szkół podstawowych i średnich.

Reżyseria: Aleksandra Górecka, Agata Iwaszko, Mikołaj Kwiatkowski

Scenariusz: Aleksandra Górecka wspólnie z młodzieżą

Choreografia: Agata Iwaszko

Muzyka: Marek Zalewski

Teksty Piosenek: Hanna Benowska, Michał Dudziak, Jakub Zienkiewicz